5 tipů jak vybrat místo na focení

Všichni to známe, rádi bychom šli fotit, už je všechno domluveno, ale poslední věc co zbývá je vymyslet kam vlastně jít. To samozřejmě záleží na spoustě věcí, které je třeba brát v potaz, nicméně existuje pár obecných tipů jak najít „to pravé místo“ pro vaše fotky.

1) Jaký by měl být styl a nádech fotek

Asi nejdůležitější faktor při výběru lokace je atmosféra, kterou má fotka mít. Každý fotograf i model nebo modelka má jiný vkus a každý může chtít něco jiného, proto je důležité se na lokaci shodnout. Pokud se model nebo modelka nebude v lokaci cítit dobře, focení bude těžkopádné a může skončit fiaskem. Naopak pokud bude místo proti gustu fotografa, nedá do focení zdaleka tolik energie. Navíc se s tím váže další velmi duležitá věc, a tou je vhodný výběr oblečení. Pokud hodláte jít třeba po polní cestě, modelka s tím může počítat a zvolí alespoň na cestu vhodnější obuv. Stejně tak třeba v zimním období je důležité zvolit správné oblečení, podle toho jestli se bude fotit v interieru, venku ve městě, nebo kilometr v lesích.

Pro klasické portréty je vhodný klidný park, náměstí nebo historické centrum. Zkuste si lokaci aspoň trochu projít a najít si kompozičně zajímavé kouty (dobrý a vděčný pomocník může být i street view) a zkontrolujte, zda se v době kdy sem půjdete nebude dít nějaká neplecha (tvrdé světlo, málo světla, kulturní událost…).

Pokud hledáte lokace spíš pro bussiness portréty a fotky, zvolte třeba rušnou křižovatku, interiéry kanceláře, moderní budovy atd… Platí stejně jako u klasických portrétů že čím víc budete o lokaci vědět dopředu, tím víc se následně budete moct věnovat samotným fotkám.

Street, urban photo – to jsou styly, kterým nejlépe sedne běžná část města, která ale dýchá svou atmosférou. Můžou to být tržnice, nádraží, občas se osvědčí i více opuštěné okrajové části města. Zde ale platí více než předtím že obě strany musí souhlasit. Předejde se tak spoustě komplikací.

2) Počasí a denní doba

Další velmi důležitý faktor, který může pokazit celé focení je počasí. Rozhodně nechcete zůstat uprostřed lesa při průtrži mračen. Je proto důležité kontrolovat předpověď počasí a podle toho upravovat plány. Pokud to možnosti dovolují, je vhodné při dlouhodobě nevlídném počasí uvažovat o focení v interiéru (ve studiu). Přináší to ale větší nároky na osvětlení, což je opět dobré do svých plánů zahrnout.

Denní doba je další věc, kterou mnoho fotografů bohužel opomíjí. Pokud lokace vypadá dobře při západu slunce, rozhodně to neznamená, že v pravé poledne bude stejně hezká. Denní doba a s tím spojené světlo se mění z vteřiny na vteřinu. Proto se zkuste na místo jít podívat ideálně o den dřív ve stejnou dobu jako plánujete focení. Šikovná aplikace do mobilu je například SunPosition (android), která vám dovolí sledovat, kde se slunce bude v daný čas nacházet a předpokládat tak, jestli třeba nebude schované za stromem nebo jinou překážkou.

3) Dostupnost

Rozmyslete si, jak se na dané místo dá dostat. Máte vlastní auto? Pokud ano, kde se dá dobře zaparkovat? Jak se na místo dostane modelka? Kolik věcí musíte vzít s sebou? Je dobré si tyto otázky rozmyslet, jinak se velmi snadno může stát, že místo focení se budete plahočit s desítky kil techniky na zádech, což rozhodně není super.

4) Bezpečnost

Možná se zdá zbytečné to sem psát, ale stačí jednou zariskovat a neštěstí může být na světě. Vždy si položte otázku, jestli se může vám nebo jiným lidem při focení něco stát. Naučte se říct si dost, když model nebo modelka stojí metr od okraje skály, ale kdyby šli ještě o krok blíž, fotka by byla skvělá. Také dávejte dobrý pozor na lidi kolem, nenechávejte nikde své věci a už vůbec ne tašku s fotovýbavou. Stačí vteřina a už své věci nikdy neuvidíte. Sázejte na jistotu a vždy se pořádně zamyslete, co se může stát.

5) Vystupte z davu

Zkoušejte být kreativní, rozhlížet se kolem sebe a hledat originální místa, která dýchají svou atmosférou. Všude kolem nás jich je spoustu, navíc se s časem mění. Nefoťte na místech, kde fotí všichni ostatní, zkuste najít jiný úhel pohledu, zkuste se jít podívat kousek dál, nebo z opačné strany. Vaše fotky pak budou oproti ostatním vynikat.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *