Canon EOS M50 aneb je konec zrcadlovek blíž, než se zdá?

Nedávno jsem jel na dvoudenní výlet do Vídně (fotky zde), s sebou jsem vzal zrcadlovku Canon 5D mk2 a k tomu sadu objektivů. Dohromady to byl batoh s váhou asi 7 kilo a po dvou dnech jsem už cítil každý krok navíc. To byl impuls k hledání lehčích alternativ, pokud možno bez ztráty kvality. Protože od začátku fotím na Canon a od začátku jsem už nasbíral spoustu objektivů, které mám rád, podmínka byla, abych mohl používat stará skla na novém těle. Další podmínka byla, aby nový foťák měl hledáček a dokázal kontinuálně ostřit kvůli videu. Nakonec mi zbyly 2 kandidáti, canon M50 a Sony A6000.

Představení

Canon EOS M50 nabízí CMOS senzor a vestavěný blesk

Canon EOS M50 vyšel někdy minulý rok, je to jeden z nejnovějších kousků od Canonu. Najdete ho v sekci kompaktů s výměnnými objektivy, ačkoliv nabízí crop CMOS senzor a vyrovná se tak nižším třídám zrcadlovek. Technické specifikace nechám stranou, jen zmíním, že je to krom o třídu dražší EOS M5 jediná bezzrcadlovka s hledáčkem od Canonu. Nabízí 24MPx a 4k video, automatické a kreativní režimy společně s manuálními režimy. Má výklopný blesk a sériové snímání až 10 snímků/s. Zní to slibně, ale pojďme se na ní kouknout blíž.

Kupoval jsem set EOS M50, EF-M 15-45 f/3,5-6,3; nové řady 50mm f/1,8 a přechodky EF-EOS M. Celé balení mě se studentskou slevou vyšlo na zhruba 20 tisíc. Na foťák je cashback 1250 Kč, takže celkově mám sadu foťáku, dvou objektivů a přechodky za necelých 19 tisíc. To je relativně hodně, na druhou stranu pokud bych kupoval všechno samostatně, dostanu se někam kolem 25 tisíc. No nekupte to. Po rozbalení a prvním otestování jsem si hned všiml zásadní změny. Je maličký. Ano, je to přesně to, co jsem po něm chtěl, ale oproti 5Dmk2 je v ruce opravdu nicotný, malíček mi kouká, palec taky přečuhuje a prostředníček s prsteníčkem se mačkají na straně objektivu. Po chvíli si jde zvyknout, ale rozhodně to není nejergonomičtější úchop. Nakonec jsem začal foťák držet druhou rukou pod objektivem a pravačkou ho pouze „přidržovat“ a ovládat.

Funkce

Obrazovka

Canon EOS M50 – obrazovka za denního světla a přehled ikonek na displeji.

Další velkou změnou je pro mě dotyková obrazovka. Rozhodně je velkým usnadněním pro navigaci v menu (které má Canon podle mě celkem přehledně vyřešeno) a pro posouvání ostřícího bodu. Nestalo se mi, že bych si omylem zmáčkl něco, co jsem nechtěl, ani že by ovládání zlobilo. Někdy je trošku problém trefit se v menu na správnou položku, ale alternativně se v menu lze pohybovat pomocí šipek a SET, takže v tom nevidím žádný problém. Mezi obrazovkou a elektronickým hledáčkem se přepíná automaticky, možná je přepínání trochu línější, než by se mi líbilo. V elektronickém hledáčku se zobrazuje defakto stejný obraz jako na displeji, je to vlastně druhá menší obrazovka. Posouváním prstu po displeji při sledování hledáčku lze rychle posouvat ostřící bod, lze nastavit ve které oblasti má obrazovka reagovat, takže si bod omylem neposunete například nosem. To je šikovná vychytávka, když člověk potřebuje rychle zaostřit na jinou část snímku. Jinak je obrazovka na denním světle vidět celkem slušně, rozhodně líp, než na mých zrcadlovkách. Při přímem slunci je to o něco horší, ale kvůli tomu je přece právě hledáček.

 

Podpora objektivů

Můj velký požadavek byla podpora Canon skel. Foťák má nový bajonet EOS M, který je menší než standardní EF a mají ho pouze objektivy vyrobené speciálně pro řadu EOS M. Naštěstí Canon nabízí i přechodku, která podporuje VŠECHNY skla s bajonetem EF a EF-S. Přenáší všechny důležité informace a ostření je přes ní přesné a rychlé. Funguje také stabilizace. Nenarazil jsem na problémy ani s objektvem od Tamronu, ani od Tokiny. Při nasazeném manuálním rybím oku odmítal fotit, po chvilce testování jsem přišel na to, že některé manuální objektivy nedokáže rozpoznat, stačí v sekci custom functions povolit „Focení bez nasazeného objektivu“ a vše funguje. Při manuálním ostření foťák nativně zobrazuje focus peaking (konečně to někoho u Canonu napadlo). Takže v téhle oblasti mě foťák pozitivně překvapil.

S přechodkou a nasazenou 50mm f/1.8

Baterie

Canon M50 nemá však pouze výhody. Vzal jsem jí společně s 5Dmk2 na otestování na jednodenní výlet. Nakonec jsem udělal dobře, že jsem vzal oba, protože baterka v M50 po 215 fotkách a 2 desetivteřinových klipech umřela, zatímco zrcadlovka byla na 80 %. Je pravda, že jsem baterku nešetřil, na sluníčku jsem přidal jas na max, pár fotek bylo s bleskem, asi od půlky jsem měl zaplou i WiFi a ne vždy jsem foťák vypnul. Stejně mě to zarazilo a i docela zklamalo. Bylo mi jasné, že nemůžu čekat stejné výsledky od poloviční baterie (875 mAh vs 1865 mAh), ale 200 fotek je fakt málo. Aby člověk mohl s klidem na celodenní výlet, do kapsy by si měl dát podle mého odhadu tak 3-4 náhradní baterky. Příště vyzkouším fotit striktně ve spořícím režimu, bez automatického kontinuálního přeostřování, s vypnutou stabilizací a bez WiFi a uvidíme, rád bych se dostal alespoň na dvojnásobek. Bohužel tímto nedostatkem trpí snad všechny bezzrcadlovky.

Setový objektiv

Pár slov k setovému objektivu. 15-45mm je super zoom ohnisko pro crop zrcadlovky (ekvivalent 24-70mm na FF), světelnost 3,5-6,3 je už o něco horší. Snažil jsem se objektiv moc nepoužívat, ale čas od času jsem ho nasadil a překvapivě nedělá vůbec špatné fotky. Má zabudovanou stabilizaci a manuální ostřící kroužek, takže je to krok dopředu oproti staré Canoňácké klasice 18-55mm, se kterou jsem měl tu čest. Objektiv plánuji využívat hlavně jako lehkou cestovní fotografickou sadu (500 gramů oproti 2 kg).

Pár dalších postřehů

  • Video jsem zatím úplně netestoval, takže nedokážu říct finální zhodnocení, spíš jen pár postřehů. Canon M50 umí fHD ve 25 i 50 fps a také 4k ve 25 fps. Bohužel 4k bych nazval spíš takovým „demem“ jak by mohlo 4k video vypadat. Z pro mě nepochopitelného důvodu je 4k video přiblíženo, protože využívá menší část čipu než fHD nebo fotografický režim. Dokonce narozdíl od fHD ani není SW stabilizované a nezvládá ostřit pomocí dual pixel, ale pouze pomocí kontrastu, což je „hit or miss“ a nedokáže zaostřit cca v 50 % případů. Stejně v nejbližší době neplánuji práci s fHD videem, ale pro někoho to může být velké zklamání. Hlavně když se jedná nejspíš jen o limitaci Canon softwaru. (Že by MagicLantern dokázal vylepšit i tenhle foťák?) Kontinuální ostření ve fHD videu funguje celkem dobře, občas trochu bojuje, hlavně když se hýbe bezzrcadlovka i objekt. V 80-90 % to ale zvládne bez problémů Video se ukládá standardně v .mp4, takže bohužel RAW video se nekoná.
  • WiFi a BT konektivita je celkem spolehlivá, hlavně na cestách může sloužit k uvolnění karty a podporuje třeba i ovládání foťáku na dálku. Bohužel aplikace od Canonu je na mém telefonu těžkopádná a za jeden den 3x spadla.
  • Ačkoliv dnes už je běžné, že lze přes USB konektor dobíjet baterii, zde byste takovou funkci hledali marně. Lze ale koupit nabíječku do USB.
  • K nastavování hodnot je zde pouze jeden otočný prvek. V manuálním režimu tak zatím neznám lepší cestu jak nastavit čas i clonu než výběrem na dotykovém displeji. To není ani rychlé, ani pohodlné.
  • Canon si neodpustil přetvoření RAW formátu na nový, takže Canon M50 už vytváří soubory s příponou .cr3. Ten umí otevřít až Camera RAW od verze 10.3, který Adobe nasadilo teprve v dubnu 2018. Takže super!
Canon EOS M50 je velmi kompaktní
Ovládací prvky jsou natěsnané na malém prostoru. K ovládání lze však použít i dotykový displej

Finální verdikt

Rozhodně si myslím, že bezzrcadlovky za pár let dohoní a možná i překonají většinu zrcadlovek. Přináší skvělé výsledky při velikosti kompaktu, takže jsou ideální pro fotografy, co rádi cestují nebo je prostě nebaví tahat batoh fotovýbavy. Pro amatéry a začínající fotografy je foťák ideální volbou, má hodně pokročilý automatický režim, ale nebrzdí fotografy, kteří chtějí posouvat svoje hranice. Také pro ty, co fotili na Canon a hledají co možná nejmíň boletivou cestu do světa bezzrcadel je to skvělá volba díky skvělé podpoře EF skel. Já sám si ho nechám, určitě využiji většinu výš popsaných funkcí a i kdybych ho měl nakonec tahat navíc, těch 400 gramů v batohu už sotva poznám.

Na druhou stranu svůj 5Dmk2 nepošlu dál. Pořád se nemůžu zbavit pocitu, že na portréty a „hraní si“ s fotkou je Canon M50 krátký. Navíc jeho výdrž je o hodně nižší a třeba v ergonomii ovládání se profi zrcadlovce nevyrovná. Každý je prostě na něco jiného a každý má své pro a proti. Nechám si zatím pár měsíců na rozmyšlenou. Třeba díky lenosti budu raději šahat po M50 a zrcadlovku uklidím do šuplíku. Nebo možná naopak. To ukáže akorát čas.

Galerie ukázkových fotografií

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *